Haber

EBRD’den deprem bölgesi için 1,5 milyar euroluk yatırım kararı

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye’de Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerden etkilenen bölgelerin yeniden inşası için yapacağı yatırıma ilişkin açıklama yaptı.

Merkezi Londra’da bulunan EBRD, önümüzdeki iki yıl içinde söz konusu bölgelere 1,5 milyar avroya kadar yatırım yapacağını açıkladı.

Yapılacak yatırım, Türkiye’deki bankalara depremden etkilenen işletme ve şahıslara yönlendirilmesi amacıyla sağlanacak 600 milyon Euro’luk kredi ile inşaat için çalışacak şirketlere kredi vermeyi içeriyor.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ayrıca küçük ve orta ölçekli işletmelere hasar onarımı ve bina güçlendirme konusunda finansman ve tavsiye sağlayacaktır.

Banka, depremlerin bölgeye verdiği fiziki hasarın 34 milyar dolar olduğunu, inşaat maliyetinin ise bunun iki katına çıkacağını bildirdi.

Birleşmiş Milletler (BM), Türkiye’de 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin yol açacağı hasarın 100 milyar doları aşacağını da varsaymıştı.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı yetkilisi Louisa Vinton, Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için bağış toplamak amacıyla 16 Mart’ta Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenecek uluslararası konferans için 100 milyar dolar olarak hesaplanan kesintili bilgilere dayanıldığını söyledi. .

DW,rtr/CO,HT

kadinhani-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu