Haber

Hizbullah lideri Nasrallah’tan Hamas’a destek

Hizbullah Başkanı Hasan Nasrallah, Hamas’ın 7 Ekim’deki terör saldırılarının ardından Hamas ile İsrail arasında başlayan çatışmalara ilişkin ilk açıklamasında Hamas’a desteğini açıkladı ve İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarından ABD’yi sorumlu tuttu.

Nasrallah, Hamas’ın 7 Ekim’de gerçekleştirdiği saldırılara övgüde bulunarak, saldırı kararının “akıllıca, cesur ve doğru zamanda” olduğunu belirtti. Saldırının ilk dakikalarında bile “düşmanın dikkatinin dağıldığını, kaybolduğunu ve şaşkına döndüğünü” belirten Nasrallah, bu saldırının “çatışmada yeni bir tarihi dönem” başlattığını vurguladı.

Hamas’ın “Aksa Tufanı” olarak tanımladığı saldırının “yüzde 100 Filistinliler tarafından planlandığını” vurgulayan Hizbullah lideri, operasyonun “direniş ekseninden” gizli tutulduğunu belirtti. Nasrallah, kimsenin bu operasyondan haberi olmamasının, saldırının Filistinliler tarafından planlandığının kanıtı olduğunu sözlerine ekledi.

Nasrallah, “Biz bu savaşa 8 Ekim’de zaten katıldık” dedi. Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarından bir gün sonra, İran destekli Hizbullah milisleri Lübnan’dan İsrail’e saldırı başlattı.

İsrail’in Gazze Şeridi’nde ulaşılması mümkün olmayan hedeflerin peşinde olduğunu belirten Nasrallah, İsrail’in bir aydır herhangi bir askeri başarı elde edemediğini öne sürdü.

Öncelikle Gazze’deki savaşı bitirmeyi hedeflediklerini belirten Nasrallah, ikinci hedeflerinin ise Filistinlilerin çıkarları doğrultusunda Gazze’deki savaşı Hamas’ın kazanmasını sağlamak olduğunu belirtti.

Gazze’de yaşananlardan ABD’yi sorumlu tutan Nasrallah, ABD’nin “en büyük şeytan” olduğunu savundu. “Hiroşima’dan Vietnam’a, Irak’tan Afganistan’a kadar yaşanan tüm katliamların asıl sorumlusunun ABD olduğunu” belirten Nasrallah, “Bu saldırganlığın bedelini ödemeli” dedi.

İran destekli Lübnan merkezli Hizbullah, ABD ve Almanya gibi birçok ülke tarafından terör örgütü olarak kabul ediliyor.

Ayrıntılar geliyor

dpa, DW/JD, TY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu